#1  
24th May 2016, 01:39 PM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a

Cutoff marks required to qualify in TSPSC Agriculture Extension Officer Grade-II written exam for OC Women?


Sir,
I am preparing for TSPSC Agriculture Extension Officer Grade-II written exam. What is the cutoff marks required for OC Women category to qualify?




  #2  
17th June 2016, 11:04 AM
Aswiniteju
Senior Member+++++
 
Join Date: Aug 2012
Location: Andhra Pradesh
Posts: 13,785
Default Re: Cutoff marks required to qualify in TSPSC Agriculture Extension Officer Grade-II written exam for OC Women?

Cutoff Marks required to qualify in TSPSC Agriculture Extension Officer (AEO) Grade II Written Exam:

TSPSC Agriculture Extension Officer (AEO) Grade II Written Examination was conducted on 13th March, 2016. Hence, the official cutoff marks are not yet releases. So, I am providing you the expected cutoff marks in TSPSC Agriculture Extension Officer recruitment.

>> For General Male Candidates - 168+3 Marks (or) 168-3 Marks

>> For General Female Candidates - 165+3 Marks (or) 165-3 Marks

>> For BC Male Candidates - 165+3 Marks (or) 165-3 Marks

>> For BC Female Candidates - 163+3 Marks (or) 163-3 Marks

As you are a female candidate belong to General Category, I suggest you to score more than 170 marks to be in safe side.
  #3  
9th May 2018, 07:17 AM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Cutoff marks required to qualify in TSPSC Agriculture Extension Officer Grade-II written exam for OC Women?

Am I eligible for AEO jobs those who are studied anamalai university of agriculture Bsc of Telangana student
Do you have any question? or have anything to say?



Related Topics:

Thread Replies Last Post
What is the process to join in RC Reddy for TSPSC Group II coaching? What is the fee structure? 8 17th March 2022 01:09 PM



Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0
Please also check: