#1  
7th August 2018, 10:33 AM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a

Eligibility to secure Agriculture seat in Sri Venkateswara University, Tirupati for a candidate with 3860 rank in AP-EAMCET?


Sir, I have got 3860 rank in AP-EAMCET. I want to get Agriculture seat in Sri Venkateswara University, Tirupati. I would like to know that with this rank, am I eligible to secure Agriculture seat in this university? Please tell me asap.





Related Questions:
  1. Can I get a seat in BSc Agriculture in SV Agriculture University Tirupati after securing 32000 in EAMCET?
  2. What are the chances of getting a private or government seat for Sri Venkateswara University Region (SVU) candidates?
  3. Is EAMCET score required to get admission in Sri Padmavati Mahila Visvavidyalayam Women's university, Tirupati?
  4. Can I get admission in Sri Venkateswara University/JNTU if secured 352 rank in ECET being an OC candidate?
  5. Is Sri Venkateswara University, Tirupati approved by Odisha Government?
  6. Can I get a government seat in B.Sc Agriculture with 4146 rank in EAMCET?
  7. Any chance to get a seat in AG, BSc, SV Agri University, Tirupati after securing 32000 rank in EAMCET?
  8. Will I get MBBS seat in AP after scoring 62 in EAMCET and 551/600 in intermediate? What is the maximum rank required to secure a seat? -- [Most Discussed]
  9. Am I eligible to get government seat for B.Sc Agriculture course after taking 19791 rank in AP EAMCET?
  10. Minimum PG CET score requirement for pursuing Masters in Organic Chemistry in Sri Venkateswara University?
  11. List of institutes offering PhD in Life Sciences in Andhra Pradesh? Scholarships available to study?
  12. Are there any colleges of DM Hematology in AP?
  13. Can I get admission in SVU Tirupati with 8382 rank in EAMCET? What's the fee structure?
  14. List of colleges in Rayalaseema for diploma in aeronautical engineering
  15. Can I get BSc(Agriculture) admission with 31000 rank in EAMCET being an SC candidate?
  16. How many BSc(Neurophysiology Technology) seats are available in Sri Venkateswara Medical College, Tirupati?
  17. Cutoff rank required in SVUCET to study M.Ed in Sri Venkateswara University?
  18. Can I get BSc(Agriculture) admission in Acharya Nagarjuna University with 24698 rank in AP-EAMCET being a BC-E candidate?
  #2  
9th August 2018, 12:00 AM
BHANBHORI
Senior Member+++++
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 11,618
Default Re: Eligibility to secure Agriculture seat in Sri Venkateswara University, Tirupati for a candidate with 3860 rank in AP-EAMCET?

=> Sri Venkateswara University is a state university in Tirupati, Andhra Pradesh, India.

=> As per my knowledge, you are eligible to get Agriculture seat in Sri Venkateswara University, Tirupati after scoring 3860 rank in AP-EAMCET.

For more information you can contact at given below address.

CONTACT ADDRESS: Gandhi Road, Tirupati, Andhra Pradesh 517502
Do you have any question? or have anything to say?



Related Topics:

Thread Replies Last Post
Am I eligible to get a free seat for B.Sc Agriculture after taking 12000 rank in AP EAMCET? 7 24th October 2020 01:29 PM
Am I eligible for B.Sc agriculture on the basis of 40000 rank in EAMCET? 1 8th October 2017 06:45 PM
Am I eligible to get government seat for B.Sc Agriculture course after taking 19791 rank in AP EAMCET? 1 21st June 2017 12:25 AM



Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0
vBulletin Optimisation by vB Optimise.
Please also check: