#1  
18th April 2019, 08:06 PM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a

How many seats are available for MTech(Electrical Machinery Design) course in MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore?


Dear friends, I am interested to study MTech(Electrical Machinery Design) in MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore can I know about the seats which are available in University of Delhi for MTech(Electrical Machinery Design) course. Please let me know that how many seats are available?




  #2  
21st April 2019, 11:00 PM
cookie1902
Senior Member+++++
 
Join Date: Jan 2019
Posts: 12,120
Default Re: How many seats are available for MTech(Electrical Machinery Design) course in MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore?

Seat availability for MTech in Electrical machinery Design at MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore is 18 in total.

I am also giving you the website link for your reference, it is www.msruas.ac.in
  #3  
22nd April 2019, 09:01 PM
Crenchekids
Senior Member+++++
 
Join Date: Mar 2019
Posts: 4,051
Default Re: How many seats are available for MTech(Electrical Machinery Design) course in MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore?

The total number of seats are available for MTech(Electrical Machinery Design) course in MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore is 18.

7 seats are reserved as Karnataka Government Seats and 11 as University Seats in which 15% seats are reserved for foreign or NRI candidates.

Check the website http://www.msruas.ac.in/ for more details.
  #4  
23rd April 2019, 07:20 AM
ppsahu
Senior Member+++++
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 12,628
Default Re: How many seats are available for MTech(Electrical Machinery Design) course in MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore?

Total number of seats available for MTech(Electrical Machinery Design) course in MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore is 18. Candidates who have qualified BE/BTech in any relevant branch from any recognized university are eligible to pursue MTech(Electrical Machinery Design) course in MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore. Candidates having a valid score in GATE/Karnataka PGCET are eligible to study MTech(Electrical Machinery Design) course in MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore.
Reply With Quote
Do you have any question? or have anything to say?



Related Topics:

Thread Replies Last Post
Entrance exam available to study MTech(Electrical Machinery Design) in MS Ramaiah University of Applied Sciences, Bangalore? 5 23rd April 2019 07:31 AM



Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0
vBulletin Optimisation by vB Optimise.
Please also check: