#1  
22nd June 2017, 08:34 PM
Sangamma r byali
 
Join Date: Jun 2017
Posts: 1

Am I eligible to get a seat in agriculture college for doing B.Sc Agriculture course after scoring 88 percentage marks in PCB and CET rank 32000?


Am I eligible to get a seat in agriculture college for doing B.Sc Agriculture course after scoring 88 percentage marks in PCB and CET rank 32000? Can you please guide me with the details on this? It will be helpful if you can give me the answer on this.





Related Questions:
  1. How to get a seat in Darwad in BSc Agriculture?
  2. Can I get a seat in BSc Agriculture in SV Agriculture University Tirupati after securing 32000 in EAMCET?
  3. Am I eligible to get a seat for B.Sc Agriculture in University of Agriculture Sciences, Dharwad if I have taken 6125 rank in KCET?
  4. Am I eligible to get seat in BSc Agriculture after scoring 6500 in Agriculture Entrance exam?
  5. Can I get a seat for BSc Agriculture in Karnataka after scoring 44.66% in PCB
  6. Am I eligible to get government seat for B.Sc Agriculture course after taking 19791 rank in AP EAMCET?
  7. Can I get a government seat in B.Sc Agriculture with 4146 rank in EAMCET?
  8. How to apply for B.Sc(agriculture)? Is EAMCET rank needed to get a seat in B.Sc(agriculture)? List of exams I should write to get admission in the same? -- [Most Discussed]
  9. Can I do B.Sc in Agriculture after Diploma in Agriculture?
  10. Can I get a seat in BSc Agriculture after scoring 61000 rank in EAMCET
  11. Can I get a seat in BSc Agriculture in government or private college after scoring 38.417 rank in EAMCET
  12. Rank required in CET to get admission in B.Sc Agriculture in Karnataka?
  13. Do I have a chance of getting B.Sc Agriculture seat?
  14. can I get a seat for Agriculture BSc or Veterinary after scoring 58644 rank in EAMCET
  15. Can I get BSc Agriculture seat after scoring 28880 rank in EAMCET
  16. Can I get a seat in Best college with 93% in PCB and 15000 rank in KCET for B.Sc Agriculture in Karnataka? What is the Fee Structure?
  17. How much rank do I need to get a government seat in BSc agriculture
  18. Rank required to get B.Sc Agriculture? Is the future bright in Agriculture? Top B.Sc Agriculture colleges?
  #2  
15th July 2017, 10:03 AM
BHANBHORI
Senior Member+++++
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 11,618
Default Re: Am I eligible to get a seat in agriculture college for doing B.Sc Agriculture course after scoring 88 percentage marks in PCB and CET rank 32000?

B.Sc in Agriculture is an undergraduate Agriculture Science and Technology course. The duration of Bachelor of Science in Agriculture course is four years. Candidate must have passed 12th class in Science stream with Physics Chemistry and Biology as subjects. As per my knowledge, you are not eligible to get a seat in govt agriculture college for doing B.Sc Agriculture course after scoring 88 percentage marks in PCB and CET rank 32000. My suggestion to you is that you can apply for admission in private college which accept your score i.e 88 percentage marks in PCB and CET rank 32000.
Do you have any question? or have anything to say?



Related Topics:

Thread Replies Last Post
Any chance to get a seat in AG, BSc, SV Agri University, Tirupati after securing 32000 rank in EAMCET? 10 13th July 2017 10:52 AM



Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0
vBulletin Optimisation by vB Optimise.
Please also check: