#1  
21st February 2015, 09:26 PM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a

Eligibility to apply in IBPS SO(Agricultural Officer) recruitment if completed B.Sc(Agricultural Biotechnology)?


Hello
I m complited my B.sc agricultural
biotechnology 4 year ug degree
can i eligible for apply ibps so recruitment in
agricultural officer exam




  #2  
22nd February 2015, 10:16 AM
palugulavenumadhav
Senior Member+++++
 
Join Date: Dec 2014
Location: Hyderabad
Posts: 3,103
Default Re: Eligibility to apply in IBPS SO(Agricultural Officer) recruitment if completed B.Sc(Agricultural Biotechnology)?

Yes, you are eligible to apply for IBPS SO recruitment in Agricultural officer exam.

ELIGIBILITY :

* Candidate should complete graduation in Agriculture/ Animal Husbandry/ Horticulture/ Veterinary Science/ Diary science/ Agri Engineering/ Pisciculture/ Agro-Forestry.

AGE LIMIT :

* Minimum - 20 years.
* Maximum - 30 years.
  #3  
22nd February 2015, 01:30 PM
BISWARUPYOGI
Senior Member+++++
 
Join Date: May 2011
Location: India
Posts: 38,947
Default Re: Eligibility to apply in IBPS SO(Agricultural Officer) recruitment if completed B.Sc(Agricultural Biotechnology)?

Quote:
Originally Posted by Unregistered View Post
Hello
I m complited my B.sc agricultural
biotechnology 4 year ug degree
can i eligible for apply ibps so recruitment in
agricultural officer exam
Yes, you are eligible for IBPS SO exam in Agricultural Officer.

Educational qualification:-

4 year Degree (graduation) in Agriculture/Horticulture/Animal Husbandry/ Veterinary Science/ Dairy Science/ Agri. Engineering/Fishery Science/Pisciculture/ Agri Marketing & Cooperation/ Co-operation & Banking/Agro-Forestry.

Age criteria:-

Minimum age-20 years

Maximum age-30 years

Age of Relaxation :

SC/ST : 5 years
OBC : 3 years
Persons With Disability : 10 years

www.ibps.in/
  #4  
23rd August 2016, 10:47 PM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Eligibility to apply in IBPS SO(Agricultural Officer) recruitment if completed B.Sc(Agricultural Biotechnology)?

Hello
I have completed Btech in Biotechnology a 4 years course. Am I eligible for IBPS SO Agriculture Officer
Reply With Quote
  #5  
15th November 2016, 12:57 AM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Eligibility to apply in IBPS SO(Agricultural Officer) recruitment if completed B.Sc(Agricultural Biotechnology)?

Sir, I have to ask that i have completed my integrated M.Sc biotechnology(5 year prog.).Am i eligible for ibps so 2016 for the post of agriculture officer .
Reply With Quote
  #6  
22nd September 2017, 08:45 AM
Unregistered
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Eligibility to apply in IBPS SO(Agricultural Officer) recruitment if completed B.Sc(Agricultural Biotechnology)?

Sir I am pursuing final year b.tech in EEE stream can I know what are the jobs in agriculture field we have.
Reply With Quote
Do you have any question? or have anything to say?



Related Topics:

Thread Replies Last Post
Can I appear for IBPS specialized or agricultural officer exam while in final year BSc Agriculture? 19 17th July 2021 07:09 PM
Syllabus for agricultural engineering PG entrance of Indian Council of Agricultural Research Exam 6 3rd February 2015 02:24 PM



Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0
vBulletin Optimisation by vB Optimise.
Please also check: